Komutlar

Operserv
Chanserv
Nickserv
Helpserv
Memoserv
Oper statüsüne geçmek

/oper rumuz şifre Komutu ile yönetici statüsüne geçersiniz. Bu normal rumuz şifresinden farklıdır ve yöneticiler için atanan şifrelerdir.

Oper modunu kapatma

/mode rumuz -o Komutu ile yukarı da aktif etmiş olduğunuz yönetici statüsünü kapatır, kullanıcı düzeyine geçiş yaparsınız.

Başka birini kanala zorla çekmek

/sajoin #rumuz #kanaladı İster kullanıcı ister bir başka yönetici olsun bu komutu kullanarak işaret edilen rumuzu belirtilen kanala zorla sokabilirsiniz.

Başka birini sunucudan geçici olarak uzaklaştırmak

/kill rumuz sebep Bu komut ile rumuzu girilmiş olan kullanıcının direk server ile bağlantısının geçici olarak kesilmesi sağlanır. Tekrar girebilme olanağı vardır.

Başka birini sunucudan kalıcı olarak uzaklaştırmak

/gline *@ipadresi sebep Bu komut ile ip adresi girilmiş olan kullanıcının direk server ile bağlantısının kalıcı olarak kesilmesi sağlanır. Yapılan işlem kaldırılmadıkça veya IP adresi değişmediği sürece kullanıcı sunucuya giremez..

Tüm servera duyuru mesajı göndermek

/msg operserv global duyuru-mesajı Bağlı olan kullanıcıların görebileceği şekilde duyuru niteliğinde bir defaya mahsus mesaj yayınlar.

Kalıcı karşılama mesajı / duyurusu eklemek

/msg operserv logonnews add duyuru-mesajınız Servera bağlanan kullanıcıların görebileceği kalıcı duyuru mesajıdır ve her bağlantı kurulduğunda silinmediği sürece görünür.

Servisleri yeniden başlatmak (RESTART)

/msg operserv restart Servislerin yeniden başlatılmasını sağlar, komutun uygulanması ile birlikte saniye içerisinde yeniden başlama işlemi gerçekleşir.

ChanServ Nedir?

ChanServ ; Kanal Servisi anlamına gelmektedir.İstediğimiz ve kayıtlı olmayan bir kanalı kaydetmek, çesitli komutlar ve parametreler yardımı ile kanalı daha özel ve güvenli hale getirmek için kullanılır.Komutlar uygulanırken '' /ChanServ '' veya kısaltması olan '' /cs '' ile başlamalıdır.

Özel bir kanalın benim olması için ne yapmalıyım?

Kanala girdikten sonra Op(@) konumda iken kanalı kaydetmelisiniz.Kanal kaydetmek için nickinizin şifreli olması gerekmektedir.Komut Kullanımı: /ChanServ register #Kanalismi şifre açıklamaKanal sizin nickiniz üzerine kaydedilip sahibi olmanızı sağlar.

Yetkili olduğum veya sahibi olduğum bir kanala belirttiğim bir Nick için Yetki (halfop,op,sop) nasıl eklerim?

Komut Kullanımı: /ChanServ access #Kanalismi add Nick seviye Belirtilen kanalda, belirtilen Nick'e istediğiniz bir seviyede access yetki eklenmiş olur.

Yetkili olduğum veya sahibi olduğum bir kanala belirttiğim bir Nick'in Yetkisini (halfop,op,sop) nasıl silerim?

Komut Kullanımı: /ChanServ access #Kanalismi del Nick Belirtilen kanalda, belirtilen Nick'in access yetkisi silinmiş olur

Yetkim olan ya da sahibi olduğum kanalın access (yetkili) listesini nasıl görebilirim?

Komut Kullanımı : /ChanServ access #Kanalismi list Belirtilen kanaldaki tüm yetkili Nickleri gösterir.

Kanaldaki tüm yasaklı üyeleri/banları ChanServ ile nasıl kaldırabilirim?

Komut Kullanımı: /ChanServ clear #Kanalismi bans Belirtilen kanaldaki tüm ban (+b) uygulamalarını temizler.

Sahibi olduğum kanalın şifresini nasıl değiştirebilirim?

Komut Kullanımı: /ChanServ set #kanalismi yenişifre Kanal şifreniz belirlediğiniz yeni şifre ile güncellenir.

Kanal mesajını (topic'i) nasıl değiştirebilirim?

Komut Kullanımı: /ChanServ topic #kanalismi mesaj

Sahibi olduğum kanala sadece yetki eklediklerimin girmesi için ne yapmalıyım?

Kanala kısıtlama getirebilirsiniz. Böylelikle sadece access yetkisi eklediğiniz kişilerin kanala girişine izin vermiş olacaksınız. Komut Kullanımı: /ChanServ set #HelpEgitim restricted on/off '' on '' bu özelliği aktif ederken '' off '' pasif olmasına olanak sağlar.

Kanalıma ait tüm bilgileri (info) gizlemek istiyorum.

Komut Kullanımı: /ChanServ set private on/off Komutu ile info kanal bilgilerinizi kullanıcılardan gizleyebilirsiniz. '' on '' bu özelliği aktif ederken '' off '' pasif olmasına olanak sağlar.

NickServ Nedir?

NickServ ; Nick/Rumuz Servisi anlamına gelmektedir. NickServ kullandığınız Nick’leri şifreleyerek güvenli olarak kullanmanızı sağlar. Alt komutları yardımıyla şifrelediğiniz Nick'i daha da özel bir hale getirilebilirsiniz. Komutlar uygulanırken '' /NickServ '' veya kısaltması olan '' /ns '' ile başlamalıdır.

Bu platformda Rumuz/Nick seçerken neye dikkat etmeliyim?

Rumuzunuzun rakam ile başlamamasına, Küfür, argo, cinsellik, siyaset içerikli olmamasına, Rumuzunuz da özel karakterleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi durumlarda bağlantınız kesilerek uzaklaştırılabilirsiniz.

Başkasını kullanmaması için Rumuz/Nick'imi nasıl şifrelerim?

Komut Kullanımı: /NickServ register şifreniz email@adresi'niz Rumuzunuzu NickServ e kaydeder. Artık o rumuz sizin olur.

Şifrelediğim Rumuz/Nick'in şifre girişini nasıl yapabilirim?

Komut Kullanımı: /NickServ identify şifreniz NickServ'e Rumuzun sahibi olarak tanıtılmanızı sağlar.

Sohbet odasından çıkış yaptıktan sonra tekrar bağlandım. Ancak Rumuzumun oda da olduğunu fark ettim. Rumuzumu kullanmak için ne yapmalıyım?

Komut Kullanımı: /NickServ ghost nickiniz(rumuz) şifreniz Rumuzunuz bağlantınız kesildiği için, /quit yapmadan çıktığınız için ya da başka sebeplerden ötürü asılı kalabilir. Ghost komutu ile bağlantısı kesilen Rumuza /Nick nickiniz yapıp akabinde şifrenizi girerek kullanabilirsiniz.

Yeni bir Rumuz/Nick şifresi belirlemek istiyorum.

Komut Kullanımı: /NickServ set password yenişifreniz Mevcut şifreniz bu komuttan sonra değişeceği için sonraki girişlerde yeni şifrenizi kullanarak sisteme tanıtmanız gerekmektedir.

Arkadaşımın veya kendi Rumuz/Nick'imin kayıt bilgilerine nasıl erişebilirim?

Komut Kullanımı: /NickServ info nick Rumuz bilgileri, rumuz sahibi tarafından gizlenmemişse bu komut yardımıyla erişebilirsiniz.

Rumuzumdaki tüm bilgileri (info) gizlemek istiyorum.

Komut Kullanımı: /NickServ set private on/off Komutu ile info bilgilerinizi diğer kullanıcılardan gizleyebilirsiniz. '' on '' bu özelliği aktif ederken '' off '' pasif olmasına olanak sağlar.

HelpServ nedir?

HelpServ kelime anlamı olarak '' Yardım Servisi '' dir.

HelpServ ne için/nasıl kullanılır?

IRC sunucusu üzerinde kullanabileceğiniz servisler hakkında yardım alarak bilgi sahibi olmanızı sağlar. Hangi servisler hakkında yardım alabileceğinizi öğrenmek için; /HelpServ Help komutunu uygulamalısınız.

NickServ ve komutları hakkında yardım almak için ne yapmalıyım?

/NickServ Help komutu uygulanarak NickServ ve onun komutları hakkında yardım alıp bilgi sahibi olabilirsiniz.

ChanServ ve komutları hakkında yardım almak için ne yapmalıyım?

/ChanServ Help komutu ile ChanServ ve onun komutları hakkında yardım alarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

MemoServ Nedir?

MemoServ ; Not Servisi anlamına gelmektedir. MemoServ aracılığı ile sunucuda (irc'de) olan veya olmayan bir başka kullanıcıya not (memo) gönderebiliriz. Burada önemli olan şudur ki Not gönderen kullanıcının ve Not gönderdiği alıcının nicklerinin kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıtsız bir Nick'e Not gönderemezsiniz. Komutlar uygulanırken '' /MemoServ '' veya kısaltması olan '' /ms '' ile başlamalıdır.

Arkadaşıma not yollamak istiyorum.

Komut Kullanımı: /MemoServ send Nick Mesaj-(Merhaba, nasılsın?) Belirtilen Nick'e MemoServ aracılığı ile Not olarak ' Merhaba, nasılsın? ' yazıp göndermiş oldunuz.

Bana gelen bir Not'u nasıl okurum?

Komut Kullanımı: /MemoServ read numara Belirtilen numaradaki notu okumanıza olanak sağlar.

Tarafıma gelen Not'ları silmek istiyorum.

Komut Kullanımı: /MemoServ del numara Belirtilen numaradaki Not'u siler.

Rumuzumdaki tüm Notlara erişmek istiyorum.

Komut Kullanımı: /MemoServ list Tüm Notlarınızı listeler.

𝚃ü𝚛𝚔𝚒𝚢𝚎'𝚗𝚒𝚗 ̳𝚎𝚗 ̳𝚔𝚊𝚕𝚒𝚝𝚎𝚕𝚒 ̳𝚜𝚘𝚑𝚋𝚎𝚝 ̳𝚑𝚒𝚣𝚖𝚎𝚝𝚒 ̳𝚟𝚎𝚛𝚖𝚎𝚢𝚎 ̳𝚍𝚎𝚟𝚊𝚖 ̳𝚎𝚍𝚒𝚢𝚘𝚛𝚞𝚣.